Dobra logo 1

Dornova metoda

Motto: Správně sedět, správně chodit.

Dornovou metodou můžeme šetrně ošetřovat páteř a klouby a nesprávně stojící obratle uvádět do správné polohy tlakem palce, aniž bychom poškodili šlachy, vazy nebo svaly. Klouby, u nichž došlo z různých důvodů k vysunutí kostí nebo zvětšení kloubní štěrbiny, jsou správně zasunuty a napraveny. Například po napravení kloubů na nohou budou vaše nohy opět stejně dlouhé. Tímto způsobem mohou být odhaleny a léčeny takové potíže jako je šikmý sklon pánve nebo skolióza.

Každé ošetření začíná tím, že terapeut zkoumá, zda jsou vaše nohy stejně dlouhé. To se stává zřídka. Poté jsou napravovány příslušné klouby a již nyní přichází na řadu podpůrná cvičení: terapeut vám ukáže cviky, které musíte provádět, aby se mohl dostavit trvalý úspěch. Ošetřovatel, který vám neukáže žádné cvičení, by neměl mít vaši důvěru. Najděte si nějakého lepšího.   

Pracujeme „zdola nahoru“, čili od hlezenních kloubů až po první krční obratel, atlas. Avšak jakmile se diagnostikuje a napraví délka končetin, následuje vyšetření pánve. ‚Často se stává, že přílišná délka končetiny vysune pánev, a tím i křížovou kost.

Poté se palcem vyšetří celá páteř. Při tom se zkoumají i ty nejmenší odchylky od normální pozice, které mohou někdy způsobit velké potíže, a je-li to zapotřebí, obratle se napravují zpět do správné polohy.

Léčení Dornovou metodou, Dieter Dorn, Gerda Flemming